sobota 2. října 2021

Moje velká túra na Smrk a Lysou horu - srpen 2020

V sobotu 22.8.2020 jsem v dlouho plánovaném termínu vyrazil na mou velkou túru, na druhý a první nejvyšší vrcholy Moravskoslezských Beskyd - na Smrk a Lysou horu. Během července a srpna jsem byl již 3x na Lysé hoře, což jsem bral jako přípravu na tuto akci.

Z Ostravice, z parkoviště u nádraží ve výšce 418 m.n.m., jsem vyrážel v době východu slunce, cca v 5:45, na vrcholky hor právě začínalo svítit ranní sluníčko. I když byla ranní teplota kolem 15 st.C., na Ostravici foukal silný vítr a bylo nutno si přiobléct teplou mikinu. Začal jsem stoupat po zprvu pohodlné cestě, po krátké chvíli jsem si mikinu opět sundal. Cesta směrem k vrcholu Smrku poté procházela lesem, bylo nutno překonat lehce rozvodněný Bučací potok, ale zatím byla dosti dobrá. Poté ovšem, v části před rozcestím Smrk - sedlo, je cestička tvořená většími a menšími balvany, jde se po ní velmi špatně a je nutno trochu přemýšlet, kam šlápnout. Od zmíněného rozcestí již dále cesta pokračovala lesem až na vrchol Smrku ve výšce 1276 m.n.m. Tato část cesty mi trvala 2:40 hod. Na vrcholu bylo jen pár turistů a byl krásný výhled, v dálce byly vidět i Jeseníky. Po krátké chvilce jsem se vydal zpět k rozcestí Smrk - sedlo, odtamtud jsem pokračoval po žluté značce cestou, kterou jsem zatím ještě celou nikdy neprošel, směrem k přehradě Šance. Tato část cesty byla celkem pohodlná, prudký sestup byl jen na malém kousku trasy. Na hráz přehrady ve výšce 535 m.n.m. jsem došel ze Smrku po 1:40 hod. Po přechodu hráze a vstupu do lesa jsem si udělal malou občerstvovací zastávku a snědl jsem půlku připravené svačinky. Pak jsem již začal stoupat směrem na Lysou horu, přičemž v prudších částech tohoto výstupu jsem již v nohách cítil nemalou únavu z výstupu na předchozí vrchol. Ale cesta nebyla stále prudká, část cesty byla naopak téměř rovná i mírně klesající, tak zde jsem zase nabral rychlost a pozitivní myšlenky. Po zhruba 3 hodinách cesty od hráze přehrady jsem dorazil na vrchol Lysé hory ve výšce 1323 m.n.m. Byl jsem velmi šťastný, že už jsem na tomto místě! Na vrcholu bylo docela hodně lidí, ani se mi nechtělo navštívit restaurační podniky, tak jsem se pouze usadil venku ve stínu na lavičce a v klidu jsem dojedl zbytek mé svačiny a občerstvil jsem se nesenými minerálkami. Po asi hodinovém odpočinku jsem vyšel na závěrečnou část cesty směr Ostravice, což jsem absolvoval za zhruba 1:40 hod. Část této cesty je proti předchozím létům velmi kamenitá, což zřejmě způsobily letošní vydatné deště.

Na túru jsem byl pořádně vybaven - měl jsem s sebou 3x 1,5 litru pití, velkou svačinu, mikinu i lehkou bundu, sluneční brýle, dostatek toaletního papíru, 2 mobily se 3 SIM kartami, 10 Ah powerbanku, foťák a k němu malý stativek, čelovku včetně náhradních baterií, atd. Část z tohoto vybavení jsme nevyužil, ale je to lepší, než aby něco chybělo.

Celá túra, včetně hodinové přestávky na LH, mi trvala celkem 11 hodin, délka trasy je asi 30 km, celkové převýšení (2x nahoru a dolů) 3292 m. Jsem rád, že se mi tento můj plán podařilo uskutečnit, dokonce jsem si nepřivodil žádný úraz a můžu stále pohybovat bez problému všemi končetinami, což při mých některých předchozích náročných horských túrách ne vždy tak dopadlo. Fotky naleznete zde.